Հանրային հեռարձակողը վերադարձրեք ժողովրդին — Շարունակական բողոքի ցույց Առաջին ալիքի շենքի դիմաց
1989 թվականի ապրիլի 9-ից մի քանի օր է անցել։ Երկրում պարետային ժամ է. «Ազգային շարժման» անդամների կեսից ավելին ձերբակալված է. Ռուսական զորքերն ու տանկերը տեղակայված են Առաջին ալիքի բոլոր դռների մոտ։ Շենքում անվտանգության աշխատակիցներ են մոբիլիզացված։ Նման միջավայրում, բոլորի համար անսպասելիորեն, Առաջին ալիքով հաղորդում է, որտեղ խոսվում է Վրաստանի անկախության և ապրիլի 9-ի՝ որպես Վրաստանին ազատություն բերած օրվա նշանակության մասին։ Սա ժողովրդի հեռուստատեսությունն էր։ Սա այն դեպքն էր, երբ ղեկավարները գտնվում էին խորհրդային համակարգի ֆիզիկական սպառնալիքի տակ։ Այդպիսին էին Առաջին ալիքի լրագրողները, մոնտաժողները, օպերատորները, տնօրենները, ովքեր վտանգի ենթարկեցին իրենց անվտանգությունը՝ այս հաղորդումը եթեր հեռարձակելու համար։ Հաղորդումը, որի գոյությանը Ջանսուգ Չարկվիանին այն ժամանակ չէր հավատում,  ասել էր. «Միացրե՛ք հեռուստացույցները, սա միայն իմ հեռուստացույցում է, թե՞ դուք էլ եք սա տեսնում»։
«Ես հեռուստատեսությունում աշխատում եմ 1986 թվականից. «Երիտասարդական խմբագրություն» էր։ Ես և իմ ընկեր Մզիա Զաուտաշվիլին մեր վերադասներին առաջարկեցինք ստեղծել թոք շոու՝ «Հանդիպումներ Երիտասարդ գիտնականների ակումբում» խորագրով։ Ֆիլհարմոնիայի տակ իրականում այս ակումբն էր, և մենք այնտեղ հաղորդումներ էինք ձայնագրում։ 1988-ին մենք արդեն Առաջին ալիքով խոսում էինք Վրաստանի տնտեսական անկախության հնարավորությունների և շատ կարևոր այլ հարցերի մասին։ Այդ ընթացքում տեղի ունեցավ ապրիլի 9-ի ողբերգությունը: Ժամը տասին պարետային ժամ էր հայտարարվել։ Ռուս զինվորները ստուգում էին մեր անցաթուղթը, երբ հասանք հեռուստաընկերություն։ Ես այն ժամանակ իմ գլխավոր տնօրենին ասացի, որ այս թեմաներից բացի այլ բանի մասին խոսել չենք կարող։ Ղեկավարությանը ոչինչ չասելով՝ ակումբում հրավիրեցինք ողջ մնացած «Ազգային շարժման» անդամներին ու բոլորին ձայնագրեցինք։ Մենք խմբագրեցինք հաղորդումը և միայն դրանից հետո բացահայտեցինք այս ամենը մեր գլխավոր խմբագրին՝ Նանա Կակաբաձեին։ Նա կարող էր զայրանալ, եթե ես նրանից նման բան թաքցնեի, բայց ոչ։ Նա վարվեց այնպես, ինչպես պետք է վարվեր. վերցրեց այս ռեպորտաժն իր վրա: Կասետը պատրաստած գնացինք փոխնախագահ Իվլիտա Մեսխիշվիլիի մոտ։ Երբ տեսավ ռեպորտաժը, գունատվեց։ Սկզբունքորեն մեզ շատ վատ դրության մեջ են դրել։ Ամենուր ռուսական զորքեր էին, և մեր ձայնագրած մարդիկ գիտեին, որ այս ծրագիրը գոյություն ունի: Չնայած նա շատ փորձառու և պրոֆեսիոնալ էր, մենք վստահ չէինք, թե ինչ կորոշի: Նա ծեր էր, այլ փորձառություններ ուներ։ Եթե ​​իմ անմիջական ղեկավարը լիներ Զազա Դարասելիան, ես նրան ի սկզբանե կասեի իմ ծրագրի մասին։ Նա երիտասարդ էր, և այդ օրերին կանգնած էր ժողովրդի հետ, ինչպես հեռուստատեսության շատ աշխատակիցներ։ Մի խոսքով, չեմ հիշում, մեկ-երկու օր հետո, բայց այս հաղորդումը եթեր է հեռարձակվել։ Դա արվել է այն ժամանակվա ղեկավարության կողմից: «Ահա թե ինչ է լինում, երբ մարդիկ անձամբ են որոշումներ կայացնում», - ասում է Հանրային հեռարձակողի «Իրական տարածություն» հաղորդաշարի գլխավոր պրոդյուսեր Քեթի Կապանաձեն, ով այսքան տարի անց դեռ պայքարում է ապահովելու, որ ժողովրդի կարիքները լսվեն հանրային հեռարձակողի եթերում:
2024 թվականի նոյեմբերի 28-ին Վրաստանում սկսված բողոքի շարունակական ալիքին շուտով հաջորդեց այս գործընթացում Հանրային հեռարձակողի պատասխանատվության հարցը։ Մի օր հասարակության որոշակի հատված անջատեց առցանց լրատվամիջոցները և միացրեց Առաջին ալիքը։ Պարզվեց, որ մեր աշխատավարձերից ֆինանսավորվող հեռուստաընկերության եթերում ժողովրդի ձայնը չի լսվում, որը ժողովրդին ծառայելու օրինական պարտավորություն ունի։ Քանի որ Ռուսթավելիից մինչև Կոստավայի փողոց ժողովրդի ձայնը լսելի չէր լինի, բողոքի ակցիայի մասնակիցների զգալի մասը շարժվեց դեպի հանրային հեռարձակողի շենք՝ պահանջելով ստեղծել հանրային եթեր, որտեղ հասարակության ակտիվ անդամները կհնչեցնեն ընդհանուր պահանջները, կխոսեն այս բողոքի կարևորության և ԵՄ անդամակցության անհրաժեշտության մասին։ Հանրային հեռարձակողը դա պետք է աներ առանց մեր ճնշման այն պարզ պատճառով, որ «Հեռարձակողների մասին» Վրաստանի օրենքի «Նյութական պարտավորությունների» 16-րդ հոդվածում ասվում է. «Հանրային հեռարձակողը պարտավոր է ապահովել Վրաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունների լուսաբանումը՝ ներառյալ նրա մասնակցությունը Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությանը (ՆԱՏՕ)»:
«Ոչ մի քաղաքական խումբ չպետք է սահմանի հանրային հեռարձակողի օրակարգը: Մարդիկ պետք է դա անեն: Սա ժողովրդի հեռուստատեսությունն է, և մենք ֆինանսավորում ենք այն, որպեսզի ունենանք անկախ լրատվամիջոցներ, որոնք կլուսաբանեն մեր կարիքները։ Մենք հիմա մի իրավիճակում ենք, երբ քաղաքական կուսակցություններն ունեն իրենց հեռուստաընկերությունները՝ թե՛ մի կողմից, թե՛ մյուս կողմից, և՛ Վրացական երազանքը, և՛ ընդդիմությունը, իսկ ժողովուրդը՝ ոչ: Ժողովրդի ձայնը, որպես այդպիսին, ոչ մի տեղից չի լսվում։ Մենք խումբ կազմեցինք և ստեղծեցինք «Դիտող» հարթակը, վերահսկում ենք Հանրային հեռարձակողի գործունեությունը և փորձում ենք հանրությանը հասցնել հիմնական բացահայտումները և պարզ ձևով ցույց տալ միտումները։ Նրանք անընդհատ ասում են, որ իրենք անաչառ են և անկախ, ուստի ինչ-որ տեղ պետք է փաստեր լինեն, թե ինչպես են նրանք իրականում աշխատում: Կամ էլ ի՞նչ անաչառության մասին է խոսքը, երբ վարչության նախագահը «Վրացական երազանք» կուսակցության նախկին անդամ Վասիլ Մաղլափերիձեն է, որին բերեցին ու բառիս բուն իմաստով դրեցին այս պաշտոնին։ Այս մարդը չի կարող զերծ մնալ քաղաքական ազդեցությունից։ Իր բերած լրագրողներն էլ ազատ չեն լինի. Հատկանշական է նաև, որ հանրայինի առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի սոցիալական թեմաների լուսաբանումը, մինչդեռ «Իրական տարածությունը»՝ միակ հաղորդումը, որը քննարկում էր այդ թեմաները, ամառվանից չի հեռարձակվում»,- մեզ ասում է մեդիա հետազոտող Մագդա Գուգուլաշվիլին։
2024 թվականի նոյեմբերի 30-ին մեծ ճնշման տակ Հանրային հեռարձակողի ղեկավարները եթեր տրամադրեցին բողոքի ակցիայի մասնակիցներին։ Այս օրը Ժողովրդական հեռուստատեսության եթերում իսկապես հնչեց ժողովրդի ձայնը. Այս ձայնը միաժամանակ հնչել է բազմաթիվ ընտանիքներում, և դրա մասին է վկայում այս հեռարձակման բարձր վարկանիշը, որն այս հեռուստաընկերությունը չի ունեցել տարիներ շարունակ։ Այս ձայնը լսելի էր նույնիսկ այն ընտանիքներում, որոնք նախկինում միայն հաղորդագրություններ էին լսում քարոզչական կառավարական լրատվամիջոցներից: Ժողովուրդն միացրել է հանրային հեռարձակողը, և դա նշանակում է, որ բոլորը, այդ թվում՝ իշխանությանը հավատարիմ բնակչությունը, ցանկանում են վայելել քաղաքական էլիտաներից զերծ և սովորական քաղաքացիների կարիքների ու շահերի վրա կենտրոնացած տարածք։ Չնայած դրան, Առաջին ալիքի ղեկավարները հերթական անգամ խաբեության միջոցով խլեցին այս ձայնը հանրությունից։ Նրանք նախ ընդմիջում խնդրեցին Ամանորի օրը, իսկ հետո անհետացան։ Հունվարի 9-ին Հանրային հեռարձակողի պաշտոնական կայքում հայտարարություն է տարածվել, որում ասվում է. «Տեղեկացնում ենք հանրությանը, որ հունվարի 13-ից Հանրային հեռարձակումը վերսկսելու է փրայմթայմ հեռարձակումը և, ինչպես միշտ, այն նվիրված է լինելու բոլոր կողմերի կարծիքների արտահայտմանն ու քննարկմանը, այդ թվում՝ տարբեր դիրքորոշում ունեցողների»։ Խոստումը չկատարվեց: Ես ուզում էի իմանալ, թե որն է պատճառը, սակայն հեռուստաալիքի գլխավոր տնօրեն Թինաթին Բերձենիշվիլին չպատասխանեց ոչ իմ, ոչ էլ ուրիշների զանգին։
«Այս հանրային հեռարձակումները զգալիորեն բարձրացրել են ալիքի վարկանիշը։ Սակայն, չնայած վարկանիշներին, նրանք հրաժարվում են հեռարձակել այս հաղորդումը, ինչը հարցեր է առաջացնում։ Ինչո՞ւ։ Եթե ​​ճշմարտությունն են ասում, որ օբյեկտիվ են, ապա ինչո՞ւ են վախենում իմաստալից համատեքստից։ Եթե ​​ինչ-ինչ պատճառներով նրանց չի հուզում ճշմարտությունն ու օբյեկտիվությունը, ապա ընդհակառակը, պետք է երախտապարտ լինեն, որ մենք բարձրացրինք իրենց ալիքի վարկանիշը` առանց նույնիսկ շատ աշխատելու: Պետք է խնդրեին, որ այս ձևաչափը շարունակենք։ Պատկերացրեք, պետք չէ շատ աշխատել, ձեր աշխատանքն արվում է այնպես, ինչպես պետք է, դուք ունեք շատ բարձր աշխատավարձ, ձեր վարկանիշը բարձրանում է, իսկ դուք հրաժարվում եք դա անել: Այսպիսով, այս բովանդակության մեջ նրանց համար ինչ-որ խնդրահարույց բան կա, չէ՞: Իրենք ինչ-որ բանից վախենում են»,- ասում է բողոքի ակցիայի ակտիվ մասնակիցներից Թաթիա Դվալին։
«Հեռարձակման մասին» օրենքում նշվում է նաև, որ Հանրային հեռարձակողը պարտավոր է «ապահովել լսարանի ժամանակին և համապարփակ տեղեկատվություն Վրաստանում, երկրի շրջաններում և աշխարհում տեղի ունեցող կարևոր իրադարձությունների մասին»։ Առաջին ալիքը խախտում է նաև օրենքով սահմանված այս պարտավորությունը։ Բավական է միայն մուտք գործել «Դիտող» հարթակ և երկու րոպե ուսումնասիրել՝ տեսնելու, թե ինչպես է աշխատում Հանրային հեռարձակողը։ Օրինակ՝ հունվարի 13-ին Աբու Դաբիում «Վրացական երազանք»-ի պատգամավորների կողմից քաղաքացու վրա հարձակումը, որի կադրերը հրապարակվել են առավոտյան, Առաջին ալիքը լուսաբանել է միայն իր «Մոամբե» 18:00-ի հաղորդման ժամանակ, այն էլ՝ շատ իմիջիայլոց և մակերեսորեն: Նաև հունվարի 12-ին, երբ մարդիկ բողոքի ակցիա էին անցկացնում Բաբիլո ռեստորանի մոտ դատավորների կորպորատիվ երեկույթի ֆոնին, որտեղ մարդիկ ձերբակալվեցին և ջրցան մեքենաներ բերվեցին, Առաջին ալիքով հեռարձակվում էր «Անխտիր Անժելիկա» ֆիլմը։ Նման բազմաթիվ օրինակներ կան, որոնք վկայում են այն մասին, որ Հանրային հեռարձակողը քաղաքացիներին ժամանակին կամ անաչառ տեղեկատվություն չի տրամադրում։
Թաթիա Դվալի. «Հանրային հեռարձակողը օրենքով պատասխանատու է բովանդակալից, օբյեկտիվ տեղեկատվություն արտադրելու համար: Այն, ինչ նա անում է այսօր, նպաստում է հասարակության պառակտմանը և շարունակում է իշխանական նարատիվը: Այս եթերը, որը մենք օրինական կերպով ձեռք բերեցինք, հետո ապօրինաբար խլեցին մեզանից, հենց հնարավորությունն էր ցույց տալու, որ իրականում երկու կողմ չկա, և որ բոլորս ունենք նույն ոգին։ Դուք էլ ե՞ք սիրում Վրաստանը: Ես էլ եմ սիրում Վրաստանը։ Դուք էլ ե՞ք ուզում խաղաղվել։ Ես էլ եմ ուզում հանգիստ լինել։ Դուք է՞լ եք ուզում ապրել այս երկրում։ Ես էլ եմ ուզում ապրել այս երկրում։ Մենք՝ ժողովուրդս, իրավունք ունենք պահանջելու, որ հանրային հեռարձակողը կատարի օրենքով նախատեսված իր պարտավորությունները։ Ի՞նչ է նա անում այս պահին: Մինչ հեռուստաընկերության դիմաց բողոքի ակցիա է տեղի ունենում, երբ մարդիկ խնդրում են ձեզ խոսել իրենց հետ և լուսաբանել իրենց խնդիրները, Առաջին ալիքի եթերում մենք տեսնում ենք Էնդրյու Գարֆիլդին ցանցով շենքից շենք ցատկելիս: Առնվազն զավեշտալի է այս ամենը:
Հանրային հեռարձակողի պաշտոնական ռազմավարություններում նշվում է, որ այն նպատակ ունի իրականացնել լրագրողական բարձր չափանիշներ։ Թեև ես լրագրություն չեմ սովորել համալսարանում, ենթադրում եմ, որ ոչ մի տեղ, որևէ առարկայից չի սովորեցնում հեռարձակել բարձրակարգ ֆիլմեր և խոհարարական շոուներ, քանի դեռ երկրում գործում է ոստիկանական ռեժիմ. Երբ լրագրողներին ու ցուցարարներին ծեծի են ենթարկում և անարդարացիորեն ձերբակալում; Երբ իշխող կուսակցությունը միլիոնավոր լարիներ է ծախսում քարոզչական լրատվամիջոցների ու թրոլ-բոթերի վրա, որպեսզի քաղաքացիները ապրեն գոյություն չունեցող իրականության մեջ։ Քիչ հավանական է, որ դուք լրագրողական բարձր չափանիշներ հաստատելու գործընթացում եք եղել, երբ ձեր լսարանը բողոքում է ձեր հեռարձակման որակի դեմ ձեր իսկ շենքի դիմաց: Երբ լրագրողդ հերթով կրկնում է քարոզչական լրատվամիջոցների նարատիվը և այս իսկապես համաժողովրդական բողոքն անվանում է «կազմակերպված» և կառավարվող։
Մագդա Գուգուլաշվիլի. «Առաջին ալիքը լուսաբանում է նորությունները «Վրացական երազանքի» պրիզմայից և ավելի հղկված և ինտելեկտուալ քարոզչությամբ է զբաղվում՝ ի տարբերություն «Իմեդի»-ի և «Պոստվի»-ի»: Սակայն բոլոր իշխանական ալիքների նարատիվը դեռ նույնն է։ Մակա Ցինցաձեն հիմնականում հյուրին ասում է, որ դուք իմ հյուրն եք ՝ իմ տաղավարում, և այս փաստարկով լռեցնում է նրանց։ Ես չգիտեմ, թե նա ինչ ուներ մասնավոր հեռուստաընկերություններում, բայց նա չի կարող սեփական տաղավար ունենալ հանրային հեռարձակողի շենքում: Ընդհանրապես չեն հասկանում, որ մենք ենք իրենց աշխատավարձ տալիս, մենք ենք կարևոր, ոչ թե «Վրացական երազանքը». Ընդհանուր առմամբ նրանք պաշտպանողական դիրքում են։ Քննադատության նկատմամբ բացարձակ անտարբերություն ունեն, ու եթե քննադատես, քեզ կբռնեն, ասում են։ Այս ամենը պետք է վերևից քանդել։ Ղեկավարները պետք է հեռանան իրենց պաշտոններից, իսկ դրանից հետո էլ մարդիկ պետք է քննադատաբար լինեն, մենք չպետք է թուլացնենք մեր ուշադրությունը, քանի որ ցանկացած իշխող ուժ կգայթակղվի իր ազդեցությունը հաստատելու հանրային հեռարձակողի վրա։ Մենք չպետք է թույլ տանք, որ դա կրկնվի»:
Հանրային հեռարձակողի 2023-2026 թվականների նպատակներից է «ստեղծել մարդուն ուղղված և հասարակության համար արժեքավոր արտադրանք», որի հիմնական արժեքը մարդիկ են։ Հետաքրքիր կլիներ լսել նրանց պատասխանը, թե ինչ նկատի ունեն արժեք ասելով՝ մի կողմից, իսկ մարդիկ՝ մյուս կողմից, թեև, ինչպես արդեն ասացի, Առաջին ալիքի գլխավոր տնօրենը չի պատասխանում իմ զանգին։ Փաստն այսպիսին է. երբ ոստիկանությունը Բաթումիում բողոքի ցույցի ժամանակ տասը մարդ ձերբակալեց միայն պաստառներ պահելու համար, երբ ոստիկանական ռեժիմը ոտքի տակ էր դնում մարդու իրավունքներն ու արժանապատվությունը, Առաջին ալիքով հեռարձակվում էր «Վերջին օրը, առաջին օրը» գեղարվեստական ​​ֆիլմը։ Մնացածը ինքներդ դատեք։
Ոչ թե Հանրայինը, այլ լրագրողական բարձր չափանիշների հաստատմանը նպաստում են այն մարդիկ, ովքեր շարունակաբար, ամեն օր, հավաքվում են Առաջին ալիքի շենքի մոտ և ընդհանուր բողոքի պահանջների հետ մեկտեղ պահանջում են ազատ արձակել ռեժիմի բանտարկյալներին և նոր ընտրությունների նշանակում, պահանջում են օբյեկտիվ, անաչառ լրատվամիջոցներ, քանի որ նրանք գիտակցում են տեղեկատվության ուժը քաղաքական և սոցիալական գործընթացներում։
Թաթիա Դվալի. «Ես տեսնում եմ այն ​​պոտենցիալը, որ մեր պահանջներն ու քննադատությունները Հանրային հեռարձակողի հասցեին կարող են իմաստալից լինել նույնիսկ ընդդիմադիր ալիքների համար, որոնք ամեն օր գալիս ու լուսաբանում են մեզ: Հուսով եմ, որ այս բողոքը և Առաջին ալիքի շենքի մոտ հնչած ձայնը կլինի բաղադրատոմս, որին կհետևեն բոլոր լրատվամիջոցները, և բոլորը կզգան այս պատասխանատվությունը։ «Այո, այսօր մենք հանրային հեռարձակողից խնդրում ենք այս բովանդակություն, բայց ես վստահ եմ, որ այս օրը կգա բոլոր հեռուստաընկերությունների համար, որոնք անհամարժեք հստակությամբ և օբյեկտիվությամբ լուսաբանում են երկրի ներկա իրավիճակը։
Մինչ Եվրամիությունը ընդգծում է հանրային հեռարձակողների դերը ժողովրդավարության զարգացման գործընթացում և ասում, որ Եվրոպան պետք է պաշտպանի ազատ լրատվամիջոցները, եթե ցանկանում է պաշտպանել ժողովրդավարությունը, Վրաստանում այսօր հանրային հեռարձակողը նպաստում է ոստիկանական ռեժիմի հաստատմանը:
Ես կավարտեմ նրանով, ինչով սկսել եմ. 1989 թվականի ապրիլի 9-ի ողբերգությունից հետո, երբ Առաջին ալիքի շենքը շրջափակվեց ռուս զինվորներով, Առաջին ալիքը կարողացավ մնալ ժողովրդի ծառայության մեջ, կարողացավ իր եթերում խոսել համակարգի համար ամենավտանգավոր թեմայի՝ անկախության մասին։ 1989 թվականին Առաջին ալիքի շենքի մոտ լսվում էր համակարգի ձայնը, իսկ շենքի ներսում ժողովրդի ձայնը։ 2025 թվականին Առաջին ալիքի շենքի մոտ լսվում է ժողովրդի ձայնը, իսկ շենքի ներսում՝ համակարգինը։
Օգտագործված աղբյուրները՝
Հարցվողներ՝ «Իրական տարածություն» ֆիլմի պրոդյուսեր Քեթի Դվալի, մեդիա հետազոտող Մագդա Գուգուլաշվիլի, բողոքի ակցիայի մասնակից Թաթիա Դվալի։