Քաղաքական բողոքի ակցիաների ժամանակ քաղաքացիների հուզական վնասի անատոմիա — Հարցազրույց հոգեբանի հետ
«Երբ այս ամենն ավարտվի, ո՞վ է փոխհատուցելու ինձ, ընկերներիս և ընտանիքիս այս հուզական վնասի համար»,- սոցցանցում գրել էր բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Մինչ բողոքի ցույցերը դեռ այն փուլում էին, երբ մարդկանց նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն էր իրականացվում, ոչ ոք ժամանակ չուներ մտածելու իրենց հոգեկան առողջության մասին։ Ուշադրության կենտրոնում էին քաղաքացիներին ծեծի ենթարկելու փաստերը, մարմնի վնասվածքները, արյունոտ դեմքերը։ Բողոքի ցույցերի ակտիվ մասնակիցները, սկզբունքորեն, հիմա չեն կարողանում ժամանակ գտնել այս մասին մտածելու համար, քանի որ ցույցերը 40 օրից ավելի է շարունակվում են, ինչը պահանջում է մեր ֆիզիկական ներգրավվածությունը։ Հետևաբար, սոցիալական ցանցերը հաճախ մնում են հասարակության համար զգացմունքներ արտահայտելու միակ հարթակը, որտեղ դուք կգտնեք բազմաթիվ մեկնաբանություններ այն մասին, թե որքանով է այս կամ այն ​​անձը ճնշված և որքան դժվար է նրանց համար հաղթահարել այդ հույզերը։
Հասկանալու համար, թե ինչ ազդեցություն կարող են ունենալ քաղաքական գործընթացները մեր հոգեկան առողջության վրա, զրուցեցել եմ հոգեբան Դավիթ Ջինճարաձեի հետ:
Կա՞ կապ քաղաքական գործընթացների և մարդու հոգեկան առողջության միջև
— Ընդհանուր առմամբ, սերտ կապ կա քաղաքական գործընթացների եւ մարդու հոգեկան առողջության միջեւ։ Անգամ այն, թե մարդն ինչ մանկություն է ունեցել, կարող է որոշել նրա վերաբերմունքը քաղաքական իրադարձությունների նկատմամբ՝ հասուն տարիքում: Օրինակ, կա հետազոտություն, որը ցույց է տալիս, որ նրանք, ովքեր մանկության տարիներին առողջ կապվածություն են ունեցել իրենց ծնողների հետ, հետագայում ավելի կարեկից վերաբերմունք են ունեցել կլիմայի փոփոխության նկատմամբ: Ինչ վերաբերում է հոգեկան առողջության վրա քաղաքական գործընթացների ազդեցությանը, ապա պարզ է, որ բռնի միջավայրն ազդում է հասարակության հոգեկան վիճակի վրա։ Օրինակ, բողոքի ցույցերը, որոնք հանգեցնում են մարդկանց խոշտանգումների, հետք են թողնում ոչ միայն անմիջական մասնակիցների, այլ նաև հետագա սերունդների վրա։ Հոգեթերապիայի մեջ ընդունված է, որ եթե, օրինակ,տատիկս պատերազմի տրավմա է ապրել, դա ինչ-որ կերպ կազդի նաև ինձ վրա: Ուստի, երբ «Վրացական երազանքն» ասում է, որ ցանկանում են պաշտպանել ընտանեկան արժեքները և երեխաներին, երեխաներին պաշտպանելու լավագույն միջոցը երկրում խոշտանգումների կանխումն է։
Քանի որ դուք նշեցիք խոշտանգումների մասին, կարո՞ղ եք ավելի մանրամասն խոսել պետության կողմից քաղաքացիների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության ազդեցության մասին հասարակության հոգեկան առողջության վրա:
— Խոշտանգումները կամ ֆիզիկական բռնությունը առաջացնում են բարդ հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարում (PTSD), որը կարող է դրսևորվել բացասական մտքերով և հույզերով, անքնությամբ, անզորության զգացումով, զայրույթով, գերգրգռվածությամբ և այլ նշաններով ։ Ամենակարևորն այն է, որ այս ամենը կարող է ակնհայտ դառնալ տարիներ անց, ոչ թե ակնթարթորեն: Կենսաբանորեն ասած՝ մարդիկ ունեն սթրեսի հորմոն՝ կորտիզոլ, որը նույնիսկ անհրաժեշտ է կյանքում։ Երբ դուք առավոտյան արթնանում եք, օրինակ, սթրեսի այս հորմոնը բարձր է, և այն նվազում է օրվա ընթացքում, բայց երբ այս հորմոնը բարձր է և դժվարությամբ է իջնում, արդյունքում կարող է զարգանալ PTSD: Նաև նրանք, ովքեր ուղղակիորեն բռնության են ենթարկվում, տարիներ անց կարող են հոգեսոմատիկ ցավ զգալ: Սա նշանակում է, որ մարմնի այն հատվածը, որը վիրավորվել է բռնության հետևանքով, կարող է ապաքինվել, բայց կոնկրետ այդ հատվածը դեռ ցավում է։ Բացի բռնություններից, մեր նյարդային համակարգի վրա ազդում է պարզապես ցույցի մասնակցությունը ևս: Ընդհանուր առմամբ, ցանկացած անսպասելի իրադարձություն կամ օրվա ռեժիմի խախտում բացասաբար է ազդում օրգանիզմի վրա: Մենք ունենք ակտիվ և պասիվ նյարդային համակարգ։ Մեկը հուզում է, իսկ մյուսը՝ հանգստացնում։ Նորմալ կյանքում այս համակարգերը աշխատում են հավասարակշռված: Անհրաժեշտության դեպքում մարդիկ գրգռվում են, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ հանդարտվում, բայց այսօրվա բողոքի ակցիաները և, ամենակարևորը, իշխող կուսակցության բուռն արձագանքներն այս բողոքի ակցիաներին ամբողջությամբ խախտել են այս համակարգերի աշխատանքը։ Բացի այն, որ ցույցերը հունից շեղում են առօրյան, ինչը մեծապես վնասում է մեր նյարդային համակարգին, հաճախ առաջանում է հուսահատության զգացում, զգացում, որ դու հայտնվել ես անելանելի վիճակում։ Այս երկու զգացմունքները հատկապես ուժեղ են այն մարդկանց մոտ, ովքեր ապրում են այնպիսի երկրներում, որտեղ կան տնտեսական դժվարություններ: Երբ մարդը (ի դեպ նաև կենդանին) այնպիսի տնտեսական իրավիճակում է, որ ստիպված է պայքարել գոյատևման համար, ցանկացած փոփոխություն նրա համար սթրեսային է՝ հատկապես, երբ նրանց ապագան կարող է հարցականի տակ լինել։
Բողոքի ընթացքում բռնության կամ ընդհանուր սթրեսային միջավայրի պատճառած էմոցիաներից բացի, ցուցարարները հաճախ իրենց մեղավոր են զգում, եթե նույնիսկ մեկ ժամով անջատվեն այդ գործընթացներից: Նույնիսկ եթե նրանք տանը մնան, նրանք իրենց ամբողջ ժամանակը ծախսում են սոցիալական ցանցերում տեղեկատվություն փնտրելու և կարդալու վրա: Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այս մարդկանց։
— Մեղքի զգացումը կարևոր զգացում է, եթե հաշվի առնենք, որ մարդը հաճախ դա կարող է զգալ առանց որևէ պատճառի, և դա կարող է ամենևին էլ պայմանավորված չլինել իր գործողություններից։ Այս դեպքում էլ այդպես է։ Մենք այնպիսի զգացողություն ունենք, որ եթե 24 ժամ չմասնակցենք ցույցի՝ սխալ ենք անում։ Եկեք նայենք հարցին այսպես. Հարց տանք ինքներս մեզ՝ ի՞նչ կարող ենք անել և ի՞նչ ենք անում։ Օրինակ, եկեք մեկ շաբաթ վերցնենք և տեսնենք, թե այդ ընթացքում որքան ժամանակ ենք տրամադրել բողոքի ակցիաներին։ Եթե, օրինակ, տեսնենք, որ ես շաբաթը հինգ օր եմ անցկացրել փողոցում, որը կազմում է շաբաթվա 70%-ը, ապա պետք է տանք հետևյալ տրամաբանական հարցը՝ ես իմ ժամանակի 70%-ը նվիրել եմ հանրահավաքում լինելուն, ես բարոյական իրավունք ունե՞մ մեկ ժամ երաժշտություն լսելու, ֆիլմ դիտե՞լ, թե՞ ինչ-որ կերպ ժամանակս ինձ նվիրել: Որովհետև մարդիկ, ովքեր դա պետք է անեն, այսինքն՝ իշխանության ներկայացուցիչները, ովքեր պետք է պաշտպանեն ժողովրդավարությունը, իրենց ժամանակի 1%-ն անգամ չեն տրամադրում այս գործին, մինչդեռ ես իմ 70%-ը տրամադրել եմ, ուստի ես մեղավոր չեմ։ Հետեւաբար, այո, ես իրավունք ունեմ մի քանի ժամ հանգստանալու։ Մեր հասարակության մեջ շատ կարևոր և դժվար է սովորել սեփական անձի հանդեպ հոգատարությունը և կարեկցանքը: Մեր մշակույթում մի փոքր տարօրինակ է շնորհակալություն հայտնելը, բայց երախտապարտություն զգալը շատ անհրաժեշտ է:
Ի՞նչ կարող ենք անել ամեն օր, որպեսզի հնարավորինս պաշտպանենք մեր հոգեկան առողջությունը վատթարացումից:
— Կան որոշակի պրակտիկաներ, ինչպես, օրինակ, այսպես կոչված «մայնդֆուլնես» պրակտիկան, որն ամենևին էլ դժվար չէ: Դրա համար նույնիսկ օրական հինգ րոպե հատկացնելը բավական է։ Մենք պարզապես պետք է այս հինգ րոպեները նվիրենք հասկանալու, թե ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում մեր մարմնում: Օրինակ, դուք պետք է նկատեք, թե ինչ զգացողություններ ունեք ձեր ստամոքսում, ձեռքերում և ուսերում: Ամենուր. Նույնիսկ այդ զգացողություններին պարզապես հետևելն է կարևոր, քանի որ այն մեծացնում է ուշադրությունը ներքին գործընթացների նկատմամբ։ Սա ստիպում է մարդուն ավելի մոտ զգալ իր մարմնին, դրանով իսկ օգնելով մտքին:
Երկրորդ պրակտիկան մկանների թուլացումն է: Սա նույնպես շատ պարզ է. Նստում ես ու ուշադրություն դարձնում, թե որտեղ ես լարվածություն զգում։ Օրինակ, հնարավոր է ստուգել, թե արդյոք ձեր ուսերը լարվում են այդքան կանգնելուց: Ընդհանրապես, բողոքի ակցիաների ժամանակ, երբ հաճախ ես ոտքի վրա մնում, կամ պարզապես սթրեսի մեջ ես՝ ամենաշատը լարվում մեր կզակը և ստորին ծնոտը։ Կարևոր է ուշադրություն դարձնել այս հատվածներին. Երբ մենք արտաշնչում ենք, պետք է թուլացնենք այս հատվածները, բաց թողնենք, թուլացնենք մկանները: Եթե ​​դա անենք օրական առնվազն հինգ րոպե, ապա բավականին արդյունավետ արդյունքների կհասնենք։
Սթրեսը կարող է խուճապի նոպա առաջացնել: Դա կարող է տեղի ունենալ տեղում, հանրահավաքի ժամանակ կամ այլ տարածքում: Կա մի պրակտիկա, որը բավականին արդյունավետ է խուճապի նոպայի ժամանակ. հիշեք հինգ բան, որ կարող եք տեսնել. Չորս բան, որ դուք կարող եք զգալ. Երեք բան կարող եք լսել, օրինակ՝ թռչնի ձայն, ուղղաթիռի ձայն. Երկու բան, որի հոտը կարող եք զգալ և մեկ բան, որի համը կարող եք զգալ: Այս տեխնիկան մարդուն վերադարձնում է իր զգացողություններին՝ կենտրոնանալով դրանց վրա: Խուճապի նոպաներից առաջացած սթրեսը սահմանափակում է մեր զգալու ունակությունը, և այս պրակտիկան օգնում է մեզ վերականգնել այդ ունակությունը:
Ինչ վերաբերում է խուճապի նոպաին, որը տեղի է ունենում տեղում, մենք կարող ենք ցույցի մեզ համար արժեքավոր բան տանել։ Դա կարող է լինել ծնողի նվիրած մատանի, ընկերոջ նվիրած նոթատետր: Եվ երբ դուք նոպա եք ունենում կամ անհանգստանում եք, դուք պետք է ֆիզիկապես դիպչեք այս առարկային և համոզվեք, որ այն ձեզ հետ է, այն կա: Սա ապահովում է անվտանգության զգացում և, հետևաբար, օգնում է նվազեցնել սթրեսը:
«Ո՞վ կփոխհատուցի մեզ այս զգացմունքային կորստի համար». այս հարցը հաճախ է տրվում սոցիալական ցանցերում: Ի՞նչ պատասխան տանք այս մարդկանց։ Ո՞վ է պատասխանատու այս ամենի համար, և, իրոք, ինչպե՞ս կարելի է փոխհատուցել այն էմոցիոնալ վնասը, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի կրում է ներկայիս քաղաքական օրակարգից։
— Ընդհանրապես, քանի որ հոգեկան առողջությունը, ի տարբերություն ֆիզիկական առողջության, շոշափելի չէ, նման վնասների փոխհատուցում պահանջելը մեծ խնդիր է հատկապես մեր նման երկրներում։ Բարոյական վնասի փոխհատուցման պրակտիկա, իհարկե, կա, բայց դրանք ավելի շատ անհատական ​​դեպքեր են։ Իսկ այն վնասը, որ պետությունը պատճառում է քաղաքացիներին այս գործընթացներով, որոնք ապագայում կանդրադառնան ոչ միայն մեզ, այլեւ մեր երեխաներին, դժվար է ասել, թե ինչպես կամ ում կողմից դա կփոխհատուցվի։ Վրաստանում պետությունը ոչ միայն չունի դրա փոխհատուցման մոդել, այլեւ հոգեկան առողջությունը ինտեգրված չէ համընդհանուր առողջապահության մեջ։ Օրինակ՝ Բրիտանիայում նահանգն ամբողջությամբ ընդգրկում է ճանաչողական վարքագծային թերապիայի 6-ից 12 սեանս, և պարտադիր չէ, որ այս սթրեսը առաջանա պետության կողմից։ Մենք գիտենք, որ թերապիան բավականին թանկ պրոցեդուրա է։ Սրան գումարվում է այն, որ, որպես կանոն, արդյունքի հասնել չի կարելի երկու կամ երեք սեանսներով։ Հետևաբար, սթրեսի մեջ գտնվող և թերապիայի կարիք ունեցող մարդը նույնպես լրացուցիչ ֆինանսական սթրես է ապրում։ Ինչ էլ որ մենք այսօր տեսնում ենք, ինչ հոգեկան վնասի հետ էլ գործ ունենանք, դա իրոք մեկ-երկու նիստում չի կարող լուծվել։ Այնուամենայնիվ, ո՞վ պետք է մտածի այդ մասին։ Ակնհայտ է, որ այսօրվա այսպես կոչված «Իշխանությունը» չէ՞ր մտածի այդ մասին։ Սա նրանց շահերից չի բխում։ Սակայն հաջորդ կառավարությունը պետք է սկսի մտածել, թե ինչ է առաջարկելու այն մարդկանց, ովքեր իրենց ժամանակի և էմոցիոնալ ռեսուրսների ամենամեծ բաժինն են նվիրել այդ գործընթացներին։ Ինչպե՞ս կարելի է նրանց հոգեբանորեն աջակցել: Հարկ է նշել նաև, որ, բնականաբար, ոչ բոլորին է անհրաժեշտ թերապիա. Պետք է ներդնել առնվազն եվրոպական մոդելը, որն անհրաժեշտության դեպքում ամբողջությամբ ֆինանսավորում է քաղաքացիների տասներկու սեանսները։ Ի հավելումն այս հարցում իր քաղաքացիներին հոգալու պետության պատասխանատվությանը, սա կունենա նաև կլինիկական և հետազոտական ​​նշանակություն, քանի որ նման բողոքի ակցիաների հետևանքով առաջացած սթրեսը շատ կոնկրետ ենթատեքստ ունի, և, հետևաբար, մենք կարող ենք շատ կարևոր եզրակացություններ անել՝ հիմնվելով այս մարդկանց փորձի վրա։