Համերաշխություն ուսանողներին,
Համերաշխություն կրոնական փոքրամասնություններին,
Համերաշխություն բոլոր ճնշվածներին
Եթե դուք, ինչպես ես, բողոքում եք 2007 թվականից, ապա կհամաձայնեք, որ ոչ մի տեղ այս խմբերի նկատմամբ համերաշխության ձայնն այնքան հստակ, այնքան ուժեղ և այնքան հաճախականությամբ չի լսվել, ինչպես Հանրային հեռարձակման շենքից Վրաստանի խորհրդարան տանող ճանապարհին։
Սա այն ճանապարհն է, որով յուրաքանչյուրը գոնե մեկ անգամ պետք է անցնի, որպեսզի տեսնի ու հասկանա իրեն, իր ինքնությունը, իր գոյությունը այս բողոքի մեջ։ Մենք՝ բողոքի ալիքում գտնվող մարդիկ, հաճախ մեր սեփական ձայնի կորուստ ունենք։ Մենք այն հաճախ ենք փնտրել տարբեր հարթակներում, քաղաքական հարթակներում, այդ թվում՝ Ռուսթավելիում, բայց չենք կարողացել գտնել։ Արդեն մի քանի շաբաթ է՝ «Հանրայինի երթը», ինչպես քաղաքացիներն են անվանում, փոխել է այս իրավիճակը։ Այս շաբաթների ընթացքում մի ձայնը փոխարինվում է մյուսով, մի հաղորդագրություն՝ մյուսով: Պահանջներն ու կոչերը շատանում են, և դրանց հետևանքով մեզանից յուրաքանչյուրին միավորող ձայները՝ մեր ցավը, բողոքը, զայրույթն ու հույսը, ավելի են ուժեղանում և լրացուցիչ իմաստ են ստանում։
Այս «մեր» ձայներից մեկը Սոնա Կալանդաձեին է։ Եթե նրան հարցնեք, նա ձեզ կասի, որ նկարիչ է և երկու երեխաների մայր: Եթե ուրիշներին հարցնեք՝ կասեն, որ նա նկարչուհի է, երկու երեխաների մայր և ակտիվիստ։ Ինքը՝ Սոնան, խուսափում է օգտագործել այս բառի կիրառումից, քանի որ չի ցանկանում նույնանալ ինչ-որ բանի հետ, որը կսահմանափակի իր համար ամենաթանկ արժեքները՝ ազատությունն ու անկախությունը։ Փորձում եմ աչքից հեռու մնալ ու հանգիստ անել իմ գործը, դա կլսես Սոնայից, բայց երբ ձայնդ դառնում է բողոքի խորհրդանիշ, դժվար է չնկատվել, եթե չլսվի, հասարակության մի ստվար հատվածի կողմից։ Անկեղծ ասած, լռելն էլ չի ստացվում, քանի որ նրա զայրույթը, բողոքը, դիմադրությունը բավականին բարձր են։
Ինչպե՞ս են առաջացել «Հանրայինի երթի» ուղերձները
— Գիտե՞ք ինչպես է... Բազմաթիվ արտահայտությունների հեղինակը, օրինակ, բանաստեղծ Թամար Չումաշվիլին է, բայց հետզհետե այս ամբողջ տեքստը, որն ամբողջությամբ հնչում է այս ճանապարհին, փաստացի դարձել է ժողովրդական, քանի որ ավելանում ու ավելանում են նոր ուղերձներ։ Ինչ-որ մեկը ցավում է ինչ-որ բանի համար, կգան մեզ հետ կկիսվեն, և կավելացվի նոր արտահայտություն, մեկ ուրիշը ցավում է այլ բանի համար և այլն: Եթե հեքիաթները գրվում են որպես ժողովրդական հեքիաթներ, այդպես է ստացվում։ Սկզբում պահանջները միայն Հանրային հեռարձակողի տեսանկյունից էին և վերաբերում էին եթերաժամանակի զիջմանը։ Այնուամենայնիվ, հետո մտածում ես, թե ում ես խնդրում այս եթերաժամանակը, ում ձայնն ես ուզում, որ լինի: Երբ մենք առաջին անգամ արեցինք այս եթերը, եթեր եկան շատ մարդիկ, ովքեր արդեն հարթակներ ունեն ամենուր, ամեն լրատվական դաշտում, ուստի ինձ համար շատ անընդունելի էր, որ նույնիսկ այս անգամ տվեցին, քանի որ սրանք մարդիկ չէին, ում ձայնը լսելի չէ: Դրանից հետո մենք ավելի շատ հասկացանք, թե ինչի վրա պետք է կենտրոնանայինք՝ սովորական քաղաքացին, ում ձայնն իսկապես ոչ մի տեղ չի լսվում։ Այսպիսով, հետզհետե ընթացքը դիտարկելով՝ մենք վերջապես ստացանք այն ուղերձներն ու «վանկարկումները», որոնք մարդիկ շատ արագ յուրարին։ Այսօր արդեն ունենք անգիր անելու բավականին երկար տեքստ, որն արտահայտում է մեր զայրույթն ու բողոքը։
Կարծում եմ՝ այս ամբողջ ճանապարհը նման է ներկայացման։ Դա կենդանի գործընթաց է, որի ընթացքում պետք է իմպրովիզներ անես, իսկ «լսարանը» քեզ հետ ներգրավված է այս գործընթացում։ Կարո՞ղ եք նկարագրել, թե ինչպես եք վարվում այս հարցում:
— Այո, իսկապես կենդանի և շատ լավ գործընթաց է։ Երբ դու կանգնած ես «բարձրախոսի» մոտ, չես կարող սովորական կերպով խոսել: Դժվար է հստակ կանխատեսել, թե որը կլինի հաջորդ ձեր միտքը, քանի որ դա կախված է նրանից, թե ինչ է կատարվում ձեր շուրջը այդ պահին: Երբ քայլում եմ և տեսնում եմ, թե ինչպես են ոստիկանները փակում իմ ճանապարհը, չեմ կարող վանկարկել «Եթերը ժողովրդին, շենքը՝ քաղաքին»: Այնտեղ ես արդեն սկսում եմ արտասանել արտահայտություններ, որոնք վերաբերում են ոստիկանական ռեժիմի տապալմանը և անարդար դատավարությանը «Անարդար դատավարություն, վախեցե՛ք ժողովրդի իշխանությունից»; Օրինակ, երբ գնում ենք կանգառ կամ անցնում մի տեղ, որտեղ շատ մարդ կա, ես միշտ ուզում եմ վանկարկել՝ «Վրաստան, վեր կաց, ապստամբի՛ր», քանի որ դա այն ուղերձն է, որը, վստահ եմ, ամենաշատը էմոցիաներ է բերում և մղում աղմկելու, դիմադրելու, պայքարելու։ Մի խոսքով, զգացմունքների ծով կա, երբ դու «խոսափողի մոտ» ես, և չես կարող նախապես ռացիոնալ որոշել, թե երբ և ինչ ասել, հակված ես խոսել կոնտեքստից դուրս:
Մի օր կար, հիշում եմ, երբ դու հուզված էիր։ Ակնհայտորեն լավ չէիր զգում քեզ, և ես ինքս ինձ զարմացա. «Ինչպե՞ս կարող ես շարունակ գոռալ այսքան երկար ճանապարհին»: Շուտով երթը սկսվեց, և ես չգիտեմ, թե ինչպես կարողացար դա անել, բայց հանկարծ այդ էներգազուրկ կնոջից վերածվեցիր շատ ուժեղ, զայրացած և եռանդուն կնոջ։ Հիշու՞մ ես այդ օրը։ Ի՞նչն է քեզ մոտիվացիա/ուժ տալիս նման պահերին:
— Այո, հիշում եմ։ Այդ օրը ես շատ ճնշված ու անհանգիստ էի։ Երբ ես այդպիսին եմ, ես ընդունում եմ մի քանի բուսական հանգստացնող, սովորաբար վալերիան: Այդ օրը չունեի: Շատերին հարցրի, բայց ոչ ոք ևս չուներ: Ես նույնիսկ այն գնելու ժամանակը չունեի։ Հետո ինչ-որ մեկն ինձ տվեց մի քանի վիետնամական քսուք, և ես այն քսեցի քունքիս, քթիս և ձեռքերիս՝ ինձ արթնացնելու համար: Վախենում էի, որ կհիվանդանամ ու կկոտրեմ այս մարդկանց սիրտը: Այդ օրը ես հատկապես ցանկանում էի, որ մի քանի հոգի ինձ մոտ լինեն, որպեսզի ես ավելի շատ զգամ այս էներգիան ու մենակ չլինեմ։ Այո, տեղում շատ մարդիկ կան, բայց դու դեռ քեզ այլ կերպ ես զգում, երբ նայում ես քեզ համար թանկ մարդկանց։ Եվ ընդհանրապես, միմյանց մասին հոգ տանելը այս պայքարի ամենակարևոր մասերից մեկն է։ Հիշում եմ, որ այդ օրը ես ասացի փոքրիկին [ընկերոջ անունը], որ մնա կողքիս, և հետո ես անընդհատ նրա ձայնն էի փնտրում ամբոխի մեջ: Երբ ես լսում եմ նրա կամ մեկ այլ մտերիմ մարդու ձայնը, զգում եմ ուժի և էներգիայի ալիք։ Հիշում եմ, որ այդ օրը շատ բարկացած էի։ Զայրույթը նույնպես էներգիա է: Այդ օրը այս զայրույթն ինձ դուրս բերեց անհանգստության վիճակից։ Վերջին շրջանում նրանք հատկապես ցրում են Հանրայինի երթը, մեզ հատկապես խանգարում են, որովհետև այս երթի աղմուկը և ժողովուրդը այնպիսի էներգիա է բերում Ռուսթավելին, որ ժողովուրդը դառնում է անկառավարելի, իսկ ոստիկանությունը շփոթվում է։ Կարծում եմ՝ Հանրայինի երթը հատուկ նշանակություն է տալիս ընդհանուր բողոքի ակցիային։ Մենք շատ ծանր պայքարի մեջ ենք՝ թե՛ ֆիզիկապես, թե՛ հոգեպես։ Այսքան երկար ձմեռ ենք անցել։ Բացի այդ, Հանրայինի մոտ հատկապես ցուրտ է, քայլելու ու տաքանալու տեղ չկա, այդքան աննր է կանգնել, եթե չես կարողանում հասկանալ այս բովանդակությունը, այս ուղերձների իմաստը, այդ պատճառով էլ քիչ մարդ կա։ Այս մարդիկ, բովանդակությունն ու իմաստը նաև ինձ էներգիա և ուժ են տալիս, նույնիսկ երբ ինձ վատ եմ զգում:
Պետք է անդրադառնամ նաև փետրվարի 18-ի դիմադրության ակտին, երբ Թբիլիսիի և այլ քաղաքների բազմաթիվ կամուրջներից միաժամանակ փակցվեցին «Քամին կվերացնի կուռքերը», «Պաշտպանեք Վրաստանը», «Ոստիկանությունը խախտում է օրենքը», «Մենք չենք լքի միմյանց, երբ միմյանց կարիքն ունենք» և այլ բովանդակությամբ պաստառներ։ Սա, հավանաբար, անձամբ ինձ համար ամենահաճելի մարտահրավերներից մեկն էր այս ամիսների ընթացքում, և ես ուրախ եմ, որ դրա մի մասն եմ եղել: Ճիշտ է, գիտեմ, բայց դեռ հարցնում եմ ձեզ՝ որպես այս բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկին, ո՞րն էր այս օրվա մանիֆեստը, ո՞րն էր «խոսող կամուրջների» նպատակն ու ընդհանուր ուղերձը։
— Այս օրվա մանիֆեստը, այս հակամարտության մեջ ներքաշված յուրաքանչյուր քաղաքացու խոսքերը մենք արտահայտել ենք այս տեքստում.
«Ողբերգությամբ, դաժանությամբ, ագահությամբ, քարոզչությամբ և օլիգարխիկ նկրտումներով սնվող ոստիկանական ռեժիմին, որն ամեն օր դաժանաբար փորձում է մեզ լռեցնել, պառակտել, մեր մեջ վախ և կռիվ սերմանել, մենք պատասխանում ենք միասնությամբ:
Մենք պատասխանում ենք ստերին, խեղաթյուրված իրականությանը, քաղաքականապես կոռումպացված էլիտաներին և նրանց օրակարգին.