Առցանց լրատվամիջոցներ, որոնց վստահում է վրաց հասարակությունը
16 მარტი, 2025 | საკითხავი
ԱԶԱՏՈՒԹՅՈՒՆ ՄԶԻԱ ԱՄԱՂԼՈԲԵԼԻԻՆ
Այսօր ոչ ոք չի վիճարկում, որ ԶԼՄ-ների դերը շատ կարևոր է երկրի ժողովրդավարական զարգացման գործընթացում։ Տեղեկատվությունն ուժ է, և մեդիան է, որ տալիս է մեզ այդ ուժը: Ակտիվ, խելամիտ քաղաքացու քայլերը հիմնված են գիտելիքների և տեղեկատվության վրա, առանց որոնց դժվար է պատկերացնել ժողովրդավարության ընդունումը։ Սակայն խոսքը միայն ազատ մամուլի դերի մասին է։ Լրատվամիջոց, որն իր ընթերցողներին, հեռուստադիտողներին կամ ունկնդիրներին տրամադրում է ամբողջական ճշմարտությունը, իրադարձության բոլոր հնարավոր տեսանկյունները և նրանց հնարավորություն է տալիս ինքնուրույն եզրակացություններ անել և ինքնուրույն որոշումներ կայացնել:
Ցավոք, պետք է նշել, որ Վրաստանը երկար տարիներ է, խնդիր ունի լրատվամիջոցների ազատության և օբյեկտիվության ուղղոթյամբ։ Հեռուստատեսային մեդիա տարածքն ամբողջությամբ հատկացված է քաղաքական էլիտաներին և հազվադեպ կամ երբեք՝ ժողովրդին: Այս միտումն ամբողջությամբ փոխվեց մի քանի առցանց լրատվամիջոցների կողմից, որոնք սկսեցին խոսել ժողովրդի հետ և ժողովրդի համար: Նրանք իրենց ուշադրությունը քաղաքական էլիտաներից տեղափոխեցին քաղաքացիների վրա՝ ճնշված խմբերի: Վերջերս սոցիալական ցանցերում բազմիցս հանդիպել եք քաղաքացիների գրառումների, որոնք շնորհակալություն են հայտնում կոնկրետ առցանց լրատվամիջոցներին աշխատանքի և հաճախ զոհաբերությունների համար:
«Femea»-ն զրուցել է այն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, որոնք հատուկ վստահություն են վայելում հասարակության շրջանակներում և սահմանում են էթիկական բարձր նորմեր, որոնք պահանջում են լրագրողական չափանիշները։
Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է հասարակությունը վստահում ձեզ, ինչո՞վ է դա պայմանավորված։
Պուբլիկա, Լիկա Զակաշվիլի. «Մեր հիմնադրման օրվանից մենք անընդհատ փորձում ենք մտածել հանրային խնդիրների մասին՝ ինչն է անհանգստացնում մարդկանց, որոնք են հասարակության համար կարևոր թեմաները, որոնց մասին պետք է խոսեն լրատվամիջոցները, որոնք պետք է լուծեն մարդկանց կյանքում առկա խնդիրները։ Մեզ համար նաև շատ կարևոր է, որ այն հարցերի մասին, որոնք մենք լուսաբանում ենք, խոսեն այն մարդիկ, ովքեր պետք է խոսեն: Մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրել՝ գտնելու համար ճիշտ ձայներ, ճիշտ պատասխանողներ, փորձագետներ... մարդիկ, ովքեր ուսումնասիրել են այս կամ այն ​​հարցը և որակավորում ունեն այդ մասին խոսելու՝ հանրության հետ: Սա նաև որոշակիորեն վստահություն է ձևավորում, երբ ընթերցողը տեսնում է, որ դուք ամեն ինչ անում եք նրան որակյալ կարծիք առաջարկելու համար: Մենք գնահատում ենք մեր օգտատերերի ծախսած ժամանակը մեր հարթակում և պարտավորվում ենք նրանց որակյալ կարծիք առաջարկել, որը կօգնի նրանց որոշումներ կայացնել, կարծիքներ ձևավորել և որոշակի ընկալումներ ձևավորել: Եվ, որ ամենակարեւորն է, մեր հիմնական հետաքրքրությունը միշտ եղել է և կա համայնքը, որը տեսնում է նաև մեր լսարանը։ Թերեւս սա է այս վստահության հիմնական պատճառը, եւ մենք շատ ուրախ ենք, որ ընթերցողը վստահում է մեզ»։
Ձեր լրատվամիջոցը հաճախ այն առցանց հրապարակումների շարքում է, որոնց քաղաքացիների մի մասը միշտ շնորհակալություն է հայտնում և վստահում։ Որքանո՞վ է սա ձեզ համար կարևոր:
Ապրիլի, Խատիա Ղողոբերիձե. «Ակնհայտ է, որ մենք շատ ուրախ ենք այս վստահության համար։ Գովասանքն ու մրցանակները, իհարկե, հաճելի են, բայց որպես լրագրող, ես ամենից շատ գոհ եմ, երբ իմ նյութը որևէ բան փոխում է: Օրինակ, երբ խոսում ես կոնկրետ անձի անհանգստության մասին, և կա համապատասխան արձագանք: Սա կարող է վերաբերել նույնիսկ կանանց նկատմամբ բռնությանը: Դուք հարթակ եք տալիս նրանց, ովքեր խոսում են ճնշումների մասին, թե որքան անարդար է համակարգը։ Նաև իսկապես հաճելի է, երբ ինչ-որ մեկը գալիս է քեզ մոտ և ասում, որ, ընդհանուր առմամբ, չի ուզում խոսել այդ մասին, բայց վստահում է քեզ և կխոսի։ Դա մեծ պատասխանատվություն է, բայց այդ պահին հասկանում ես, որ ինչ-որ բան ճիշտ ես անում, քանի որ մարդիկ քեզ վստահում են։ Մեր նպատակն է, որ մարդիկ վստահեն մեզ և հույս ունենան մեզ հետ։ Հատկապես կանայք և քվեարներ, քանի որ դա է մեր ուղղությունը։ Եվ ընդհանրապես, մենք ուզում ենք, որ բոլոր խմբերն իմանան, որ եթե ճնշված են, մենք իրենց կողքին ենք։ Մենք պայքարում ենք բազմազանության, հավասարության համար և, որ այս երկրում ոչ ոքի նկատմամբ խտրականություն չլինի իր ինքնության պատճառով: Այնուամենայնիվ, չպետք է մոռանալ, որ որպես լրագրող մեր դերն է արտացոլել այն, ինչ իրականում է, այլ ոչ թե այն, ինչ սիրում են մեր շրջապատը, որքան էլ նրանք հարգված լինեն մեզ համար: Կլինեն ժամանակներ, երբ մեր չափանիշները կհամընկնեն որոշ մարդկանց շահերի հետ, կլինեն ժամանակներ, երբ նրանք չեն համապատասխանի իրենց շահերի հետ։ Լրատվամիջոցները պետք է գործեն ելնելով հանրային շահերից, ոչ թե կոնկրետ անձանց շահերից, և պետք է հետևեն սեփական խղճի թելադրանքին:
Ի՞նչ սովորեցրեց Ձեզ՝ որպես լրատվամիջոցի, նոյեմբերի 28-ին հաջորդող շաբաթը, երբ դաժան հարձակման ենթարկվեցին մարդիկ, այդ թվում՝ լրագրողներ։
Ռեալպոլիտիկա, Ակա Զարքուա. «Առաջին երեք օրը լրագրողներին նպատակաուղղված ծեծի էին ենթարկում։ Երբ ասում էիր, որ լրագրող ես, մեկնաբանում էին, որ լրագրող ես, դրա համար են ծեծում: Հետագա օրերին նրանք այս ինտենսիվությամբ չէին հարձակվում լրագրողների վրա, ինչը վկայում է այն մասին, որ երբ մեզ ծեծում էին, հրահանգ ունեին։ Սա սովորական հաշվեհարդար էր։ Երբ ֆիզիկական հարձակման ենթարկվեցի, արտառոց ոչինչ չէի նկարահանում։ Ուղղակի մենակ էի, և նրանք չէին կարող հրաժարվել այս հնարավորությունից: Այն, ինչ այս օրերն ինձ սովորեցրել են՝ ֆիքսել «վայբը»... հասկանալ, թե երբ ես վտանգի մեջ և գործել ըստ այդմ, և որ ամենակարևորն է՝ հետևել իրավիճակին և մտածել, թե ինչպես կարող է այն աշխատել: Պետք չէ գլխիվայր շտապել դեպի ծայրահեղ պահեր։ Սակայն պարզ է, որ վտանգի պատճառով չես կարող նահանջել։ Այդպիսի արտահայտություններից մեկն է՝ հրշեջ, ոստիկան, լրագրող, սրանք երեք մասնագիտություններ են, որոնք ոչ թե փախչում են աղետի վայրից, այլ ավելի շուտ՝ վազում դեպի այն։ Ճիշտն ասած, այս իրադարձությունների ընթացքում ես էլ ավելի գիտակցեցի լրագրության, այս մասնագիտության կարևորությունը, և իմ մասնագիտական ​​ընտրության մեջ տեսա նոր չափումներ»:
Մի բան է, երբ իրադարձությունը պատմվում է բանավոր, բայց մեկ այլ բան է, երբ տեսնում ես այդ իրադարձությունը կադրերում: Որպես լրագրող՝ ի՞նչն է ձեզ համար ավելի կարևոր՝ լուսանկարի բովանդակությո՞ւնը, թե՞ դրա գեղարվեստական ​​արժեքները։ Եվ նաև, եթե կա կադր, հանուն որի արժե ռիսկի դիմել:
OC Media, Մարիամ Նիկուրաձե. «Ինչ դեր էլ որ ունենամ հիմա՝ որպես մենեջեր, ինձանից չեն պահանջում լինել դաշտում, բայց ես ինքս դրա ցանկությունն ունեմ: Ես սիրում եմ այս գործընթացը և զարմանում եմ, թե ինչպես կարող եմ հետաքրքիր կադր նկարահանել այս քաոսի մեջ, միաժամանակ կարողանալով ընկալել և հասկանալ, թե ինչ է կատարվում գետնին: Ես մի փոքր տխուր եմ, որ բողոքի ակցիաների առաջին օրը տեսախցիկս կոտրվեց, և որ հաջորդ օրերին ես արդեն լավ տեսախցիկ չունեի, այլապես կարող էի ավելի լավ լուսանկարել, կարծում եմ։ Ընդհանուր առմամբ, նկարահանման ընթացքում շատ եմ մտածում անվտանգության մասին։ Ոստիկանության կողմից ուժն առաջին անգամ կիրառվել է 2019 թվականին, և այդ ժամանակվանից մենք անընդհատ արդիականացնում ենք մեր տեխնիկան։ Այնուամենայնիվ, չպետք է այնպես լինի, որ դուք այնքան մտածեք անվտանգության մասին, որ ընդհանրապես չկարողանաք կրակել: Դուք պետք է գտնեք ոսկե միջինը, որտեղ արժե ռիսկի գնալ, և որտեղ է այն գիծը, որտեղ իմաստ չունի լինել տեղում: Իսկ թե ինչպիսի կադրեր են համարվում ռիսկային, առաջին հերթին դա տեսանելի է բռնության մասշտաբն ու աստիճանը։ Օրինակ, եթե տասնհինգ ոստիկան ծեծում է գետնին ընկած մարդուն, մարդիկ դա պետք է տեսնեն։ Այդ ժամանակ մոտենալը ռիսկային է, կարող են քեզ վրա հարձակվել, բայց մենք անպայման պետք է նման կադրեր հասցնենք հանրությանը»։
Երբ երկրում ռեպրեսիաներ են, որտե՞ղ է սահմանը լրագրության և ակտիվիզմի միջև:
Մաուծկղեբելի, Նատիա Քարչիլաձե. «Անձամբ մենք մեզ համարում ենք ակտիվիստ լրագրողներ։ Միգուցե մենք դասական իմաստով լրագրող չենք, քանի որ եթե ընտրություն լինի բիզնեսի ու աշխատողների միջև, մենք հարթակ կտանք միայն աշխատողին, քանի որ բիզնեսն արդեն հազար հարթակ ունի իր կարծիքը բարձրաձայնելու համար։ Չգիտեմ, թե որտեղ է գծված սահմանը, բայց միակ բանը, որ չենք անի, միտումնավոր ստեր տարածելն է։ Նախքան տեղեկատվություն տեղադրելը, մենք այն բազմիցս ստուգում ենք աղբյուրի հետ և շատ քննարկում միմյանց հետ: Մենք հաճախ մեր կարծիքն ենք հայտնում, երբ, օրինակ, փոդքասթ ունենք: Մենք հավատում ենք, որ երբ տեսնում ես անարդարություն, դա արդեն փաստ է։ Երբ մարդուն աշխատանքից ազատում են, երբ նրան ճնշում են, երբ կնոջը սպանում են, սրանք փաստեր են, ոչ թե գնահատականներ։ Կարծում եմ, որ ժամանակակից լրագրությունը նույնպես պետք է վերակազմավորվի այս առումով. պետք են նոր տեսլականներ, թե ինչը պետք է համարվի ստանդարտ և ինչ է համարվում այսօր»։
Մեր վեցերորդ պատասխանողը պետք է լիներ «Բաթումելեբի»-ի հիմնադիր, այժմ ապօրինի քաղբանտարկյալ Մզիա Ամագլոբելին, ով 38 օր շարունակ հացադուլ էր հայտարարել։ Հարցազրույցը նշանակվելուց մի քանի օր առաջ նրան ձերբակալել են ամբողջովին ապօրինի։ Այսօր Վրաստանն ունի իր առաջին կին լրագրող քաղբանտարկյալը։ Կին, ով մեծ ջանքերի շնորհիվ ստեղծեց մի լրատվամիջոց, որն իր հիմնադրման օրվանից պահպանել է լրագրողական բարձր չափանիշները։ Այսօր ոչինչ ավելի կարևոր չէ, քան Մզիա Ամագլոբելիի առողջությունն ու ազատությունը։ Նրա ազատությունը ամեն օր պահանջում են նաև վերոնշյալ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, ովքեր հանրահավաքներ են անցկացնում ի աջակցություն Մզիային։ Հավանաբար զարմանալի չի լինի, եթե մեր հոդվածի հատկապես մեծ հատված հատկացնենք «Բաթումելեբիի» մասին խոսելուն։ Այս մասին խոսելու համար կապ հաստատեցինք նրա լրագրողներից Մանանա Քվելիաշվիլիի հետ։
Ինչպե՞ս ստեղծվեցին «Բաթումելեբին» և «Նեթգազեթին».
«Բաթումելեբի» թերթը հիմնադրվել է 2001 թվականին Աջարիայում՝ Ասլան Աբաշիձեի ռեժիմի օրոք։ Հիմնադիրներն են Մզիա Ամագլոբելին և Էթեր Թուրաձեն։ Հրապարակումն ի սկզբանե դարձել է իշխանության թիրախը՝ իր անաչառ ու քննադատական ​​հոդվածներով։
2001 թվականից մինչև 2004 թվականի մայիսը, այսպես կոչված Մինչ «Աջարիայի հեղափոխությունը» «Բաթումելեբի» թերթն անցել է բազմաթիվ դժվարին ժամանակաշրջաններ։ Ասլան Աբաշիձեի ռեժիմի ոստիկանությունը հալածում էր, առևանգում և ծեծի ենթարկում թերթի լրագրողներին, առգրավում և ոչնչացնում էր տեխնիկան, միջամտում լրագրողական գործունեությանը, սակայն անկախ և անաչառ լրատվամիջոց ստեղծելու ցանկությունն այնքան մեծ էր, որ երիտասարդ հրատարակությունը և նրա աշխատակիցները դիմակայեցին բոլոր մարտահրավերներին։
2004 թվականին տեղի ունեցավ «Աջարիայի հեղափոխությունը», Ասլան Աբաշիձեն ստիպված եղավ փախչել երկրից, սակայն «Բաթումելեբի» թերթը շարունակում էր ինքնուրույն գոյություն ունենալ և անաչառ, հավաստի տեղեկատվություն տարածել։
«Բաթումելեբի» թերթը նույնիսկ «Միացյալ ազգային շարժման» իշխանության օրոք ստիպված է եղել աշխատել ծանր պայմաններում։ Լրագրողներին մերժել են հրապարակային տեղեկատվությունն ու տարբեր կերպ խոչընդոտել իրենց լրագրողական գործունեությանը 2009 թվականին Սահմանադրական վարչության աշխատակիցները փորձել են շանտաժի ենթարկել «Բաթումելեբի» թերթի լրագրող Թեդո Ջորբենաձեին՝ օգտագործելով բեմադրված լուսանկարներ։ «Բաթումելեբին» դիմել է բոլոր պատկան մարմիններին՝ այս գործը հետաքննելու համար, սակայն ապարդյուն։ Ի վերջո, լրագրողներն իրենք են հետաքննել գործը և 2011 թվականի նոյեմբերին բացահայտել են լրագրողներին շանտաժի ենթարկող ոստիկանին։
2010 թվականին «Բաթումելեբի» թերթը հիմնեց «Նեթգազեթի» առցանց հրատարակությունը և արդեն երկու հարթակներից տեղեկատվություն էր տրամադրում ընթերցողներին։ 2016 թվականի վերջին փակվել է թերթի տպագիր տարբերակը, իսկ 2017 թվականից հրատարակությունն անցել է առցանց տարբերակի և ամիսը մեկ անգամ հրատարակել «Բաթումելեբի» ամենամսյա հանդեսը։ 2018 թվականից «Բաթումելեբին» դարձել է ամբողջությամբ առցանց լրատվամիջոց։
«Վրացական երազանքի» իշխանության գալուց հետո Բաթումելեբին շարունակեց աշխատել քննադատական ​​և անաչառ բովանդակությամբ հոդվածների վրա։ Տարիներ շարունակ հրատարակությունը գրել է կոռուպցիայի մեջ պետական ​​բարձրաստիճան պաշտոնյաների ենթադրյալ ներգրավվածության մասին՝ լուսաբանելով բոլոր ամենահրատապ և կարևորագույն հարցերը, ինչի պատճառով էլ բազմիցս դարձել է իշխանության հարձակումների թիրախ։
«Բաթումելեբին» հիմնադրվել է երկու լրագրողների՝ Էթեր Թուրաձեի և Մզիա Ամագլոբելիի կողմից, և մինչ օրս նրանք երկուսն էլ անխոնջ աշխատում են՝ ապահովելու համար, որ քաղաքացիները հասանելի լինեն ստուգված և փաստերի վրա հիմնված տեղեկատվությանը:
Ո՞րն է «Բաթումելեբի» էթիկայի օրենսգիրքը
«Բաթումելեբին» իր հիմնադրումից ի վեր կենտրոնացած է եղել փաստերի վրա հիմնված լրագրության վրա։ Հրապարակման համար կարևոր է միայն ստուգված տեղեկատվություն տարածելը, և եթե ինչ-ինչ պատճառներով թույլ է տալիս նույնիսկ ամենափոքր սխալը, հայտնաբերվելուն պես ուղղել այդ տեղեկատվությունը, ըստ ուղղման ստանդարտի, ինչը նշանակում է, որ հրապարակումը ընթերցողին կբացատրի, թե ինչն է սխալ եղել և ինչպես է այն ուղղվել:
Ինչ վերաբերում է լրագրողներին, ապա մինչև 2023 թվականի փետրվարը, երբ ուժի մեջ մտավ Ռուսական օրենքը, «Բաթումելեբի»-ի լրագրողները ոչ մի տեսակի ակտիվիզմի չէին մասնակցում։ Ռուսական օրենքի ընդունումից հետո իշխանությունների կողմից աճող սպառնալիքներն ու հաճախակի հարձակումները ստիպեցին լրագրողներին այլ գործընկերների հետ գալ Վրաստանի խորհրդարան և միաձայն բողոքել ռուսական օրենքի դեմ։
Չնայած իշխանության ուժեղ ճնշումներին՝ «Բաթումելեբի»-ի լրագրողները փորձում են մնալ լրագրողական շրջանակում և շարունակել իրենց առաքելությունը՝ քաղաքացիներին ճշտված և ճշգրիտ տեղեկատվություն տրամադրել։
Բոլորը համաձայն են, որ Բաթումելեբի/Նեթգազեթին օրինակ է, թե ինչպիսին պետք է լինի լրատվամիջոցը։ Բոլորը վստահում են քեզ: Ինչպե՞ս ձեռք բերեցիք այս վստահությունը:
Բաթումելեբի, Մանանա Քվելիաշվիլի. «Մեծ ջանքերով. Եղել է դեպք, երբ «Բաթումելեբի» լրագրողը շատ ժամանակ ու եռանդ է ծախսել մի փոքրիկ, սովորական լուրի ճշտման վրա։ Բացի այդ, «Բաթումելեբին» անդրադարձել և շարունակում է լուսաբանել պատմություններ բացարձակապես բոլոր խոցելի խմբերի մասին՝ լինեն դա անօթևաններ, փախստականներ, էկոմիգրանտներ, սոցիալապես անապահով, տարբեր հիմքերով ճնշված խմբեր, միգրանտ կանայք, թե այլք։ Այս տարիների ընթացքում չի մնացել մի խումբ կամ թեմա, որին «Բաթումելեբին» չշոշափի։ «Հետևաբար, վստահությունը եկավ այստեղից. մարդիկ տեսան, որ կա լրատվամիջոց, որը տեսնում է նրանց խնդիրները և մտածում է դրանք լուսաբանելու մասին։
Եվ վերջում, ի՞նչ է նշանակում երկրի համար, երբ քաղբանտարկյալ լրագրող ունի
Բաթումելեբի, Մանանա Քվելիաշվիլի. «Անկախ Վրաստանի պատմության մեջ Մզիա Ամագլոբելին առաջին քաղբանտարկյալն է, առաջին խղճի բանտարկյալը և առաջին կին լրագրող բանտարկյալը: Հիմա երկրում այնպիսի զգացողություն կա, որ օրենքի գերակայություն այլեւս գոյություն չունի, ուստի մարդիկ արդարության և արդարության են ձգտում: Այժմ, երբ ես ձեզ տալիս եմ այս հարցազրույցը, 23-րդ օրն է, ինչ Մզիա Ամագլոբելին հացադուլ է անում բանտում՝ ի նշան անարդարության դեմ բողոքի։ Եթե ​​արդարադատությունը քաղաքական դրդապատճառ չունենար, Մզիա Ամագլոբելին այս պահին բանտում չէր լինի։
Մենք ապրում ենք մի իրականության մեջ, որտեղ կին մեդիա մենեջերը ապօրինի բանտարկյալ է: Ստիկեր փակցնելու համար նրա առաջին ձերբակալությունն անօրինական էր, ինչպես և երկրորդ՝ քրեական ձերբակալությունը: Մզիա Ամագլոբելին քրեական հանցագործություն չի կատարել և որևէ  հանցավոր կալանքի հիմք չի եղել։ Այդ պատճառով երկու ձերբակալություններն էլ անօրինական են, և այդ պատճառով էլ Մզիա Ամագլոբելին քաղբանտարկյալ է։
Լրագրողները բանտարկված են Ռուսաստանում, լրագրողները՝ Բելառուսում, լրագրողները բանտարկված են բռնապետական ​​և ավտոկրատական ​​ռեժիմներում։ Սա ինձ համար նշանակում է, որ իշխանությունն այժմ փորձում է հանգցնել ժողովրդավարության լույսն այս երկրում, քանի որ չկա ժողովրդավարություն առանց ազատ մամուլի։ Մզիա Ամագլոբելին մի մարդ է, ով իրեն և իր կյանքը նվիրել է այս երկրում ազատ, անկողմնակալ և բարոյական լրագրությանը վերջին 24 տարիների ընթացքում՝ ազատ լրատվամիջոցներին: «Բաթումելեբին» բազում դժվարությունների է դիմացել, քանի որ կանգնել ու կանգնած է իր հիմնական արժեքի՝ ճշմարտության որոնման վրա։ Ուստի մեր հրատարակության պատմությունն ինձ հավատ է տալիս, որ փրկությունը հազար վերքից հետո հնարավոր է»։